ardanuç belediyesi

Ardanuç’ta çocuklar 4 yıldır yaz okulları ile buluşuyor..

Ardanuç’taki ortaokul öğrencileri bilim ve teknolojiyle uygulamalı olarak tanışma fırsatı buluyor. Kadıköy Belediyesi Suadiye Gönüllüleri ve Ardunuç Belediyesi’nin katkılarıyla dört yıldır çocuklar için yaz okulu düzenleniyor.

İstanbul Kadıköy Belediyesi Suadiye Gönüllüleri’nin YGA bilim kitleriyle birlikte yürüttüğü robotik kodlama eğitim çalışmaları dört yıldır Ardanuç Belediyesi ile birlikte sürüyor. Ardanuç Belediyesi katkılarıyla Cumhuriyet ve İmam Hatip Ortaokullarındaki altı ve yedinci sınıf öğrencileri ara tatillerinde iki günlük bir çalışma gerçekleştirdiler.

Çalışma kapsamında 4 yıldır yaz okulu çalışmalarını birlikte yürüttükleri Kadıköy Belediyesi Suadiye Gönüllüleri’ne teşekkür eden Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, “İmkandan uzak olan çocuklarımıza farklı etkinlikler yaptırmak için Bilim kitleriyle beraber getirdikleri robotik kodlama etkinlikleriyle buluşturmak istedik” dedi. Belediye Başkanı Demir, yaz okullarını bu yıl da devam ettireceklerini de duyurdu.

Ardanuçlu çocuklar bilim ve teknoloji ile buluşuyor..

BU YAZ DA YAZ OKULUMUZ VAR

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, ara tatil döneminde Kadıköy Suadiye Gönüllüleri’nin öğretmenlerini getirmesi ve bilim kitleri sağlaması sayesinde özel bir etkinlik düzenlediklerini anlattı. İmam hatipten 15, Cumhuriyet ortaokulundan 15 öğrencinin eğitimlere katıldığını anlatan Demir, “Suadiye Gönüllüleri’ne ve bize destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Yaz tatillerinde yine Suadiye Gönüllüleri’nin katkısıyla yaz okulu, yaz etkinlikleri düzenleyeceğiz. Bu güzel haberi de şimdiden duyurmak istiyorum” dedi.

TEKNOLOJİK ALETLERİ NASIL KULLANDIĞIMIZI ÖĞRENİYORLAR

Anadolu İzcilik Federasyonu bünyesinde, Kadıköy Belediyesi ve Suadiye Gönüllüleri desteği ile Afife Jale İzci Ünitesi’nde izci lideri olan Ertuğ Karaduman da, 4 yıldır Ardanuç’ta yaz okulu gerçekleştirdiklerini anlatarak şu bilgileri verdi: “2021 yılı ekim ayında YGA Bilim Seferberliği çalışmasını da dahil ettik. Bu çalışmayla hedefimiz, Ardanuç’taki ortaokul seviyesindeki öğrencilerin bilim ve teknolojiyle uygulamalı olarak tanışmasını sağlayarak. Gündelik yaşamdaki kullandığımız teknolojileri nasıl çalıştığına dair daha iyi bilgi sahibi olabilmelerini anlatabilmektir. Amacımız bu çalışma kapsamında, sürdürülebilinir bir eğitim modeli oluşturarak, öğrencilerin yarınlara umutla bakmasını sağlamaktır.”

“TESLA’YA BENZEYEN OTONOM ARAÇ YAPTIM”

Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Can Yılmaz eğitimlerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, etkinlikte Tesla’ya benzeyen otonom bir araç yaptığını anlattı: “Bu araç iki tane hareket yönünü veren iki tane sen sörden oluşuyor. Ters tarafa dönen Tesla’nın bir küçük modelidir bu araç. Önüne bir engel çıkınca diğer tarafa doğru hareket etmeye devam ediyor.” Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Irmak Çapar da, duyma engellileri için yaptığı kapı sensörünü tanıtarak, “Legodan yaptığımız eve duyma engelliler için uzaklık sensörü taktık. Duyma engelli biri geldiğinde onlara ışık yansıyor ve ışıkla birlikte birinin geldiğini anlıyorlar” dedi. Kadıköy Belediyesi Suadiye Gönüllüleri’nin hocası Batu Demir de, otonom araç projesinden söz etti ve araçların engelleri aşmak için kullandığı mekanizma hakkında bilgi verdi.

Kaynak : Dokuz8Haber

Sitemizde sizler için derlediğimiz tüm haberlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.