blackberry

BlackBerry, 8 milyar TL’lik patentlerini satıyor.

BlackBerry, değeri 8 milyar TL’yi (600 milyon dolar) geçen mobil cihazlar, mesajlaşma ve kablosuz ağ ile ilgili olan patentlerin haklarını sattığını açıkladı.

BlackBerry, uzun süredir yaşadığı düşüşün önüne geçebilmek için pek çok iş ortaklığı ve strateji değişikliğini denedi. Fakat bir türlü piyasadan silinişinin önüne geçemedi. Bugün ortaya çıkan haberlere göre de şirket, değeri 8 milyar TL’yi geçen mobil ve mesajlaşma patent haklarını satma kararı aldı. İ

BlackBerry, ödüllü patent portföyünü 600 milyon dolar karşılığında, “BlackBerry patent varlıklarını elde etmek için oluşturulmuş özel amaçlı bir araç” olarak tanımladığı yeni bir şirket olan Catapult IP Innovations Inc.’e sattığını açıkladı.

BlackBerry, patentlerin mobil cihazlar, mesajlaşma ve kablosuz ağ için olduğunu söyledi. Ayrıca bunlar, QWERTY klavyeleri ve BBM gibi Messenger uygulamalarını da kapsayacak. Şirket daha önce bu patentleri 2018’de Facebook Messenger’a karşı kullanmaya çalışıyordu. Buna ek olarak satın alımın, mesaj dizisini sessize almak ve bildirimleri sayısal bir simge rozeti olarak görüntülemek gibi fikirleri de kapsayacağı söyleniyor.

Windows Mobile ve Nokia ile birlikte BlackBerry, iPhone 2007’de tüm pazarı alt üst etmeden önce mobildeki en büyük oyunculardan biriydi. Fakat şirket 2013 yılına kadar, dokunmatik odaklı BlackBerry OS ile işletim sistemine geçiş sağlamadı. Bu da o tarih için oldukça geç alınmış bir karardı.

İlk Android telefonu BlackBerry Priv’i piyasaya sürdüğü 2015 yılında BlackBerry OS geliştirmesinden vazgeçti. Ertesi yıl da telefon donanımı geliştirme çalışmalarını sonlandırdığını açıkladı ve akıllı telefon işini tamamen bıraktı. Hala BlackBerry OS cihazlarını kullananlarsa, 2022’nin başında sunuculara erişimini kaybetti.

Teknoloji dünyasından diğer haberlere bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz..