egikad

EGİKAD Üyelerine AKUT’tan Deprem Eğitimi

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) ev sahipliğinde düzenlenen çevrimiçi eğitim ile Arama Kurtarma Derneği’nden (AKUT) deprem bilinçlendirme semineri alındı. AKUT İzmir Temsilcisi Ramazan Ergut ve AKUT eğitmenleri Hatice Yakıncan ile Ertuğ Karaduman, deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiğini anlattılar.

EGİKAD olarak her türlü yardım organizasyonunu içinde olduklarını belirten Başkan Duha Baran, “Asıl yapılması gereken depremde canlarımızı kaybetmeden neler yapabileceğimizi öğrenmek. Sağlıklı binalarda sağlıklı bir yaşamı her vatandaşımız hakkediyor” dedi. Her bireyin deprem öncesi önlem olarak evlerinde, iş yerlerinde kendilerinin ‘tehlike avı’ dedikleri bir araştırma yapması gerektiğini dile getiren AKUT eğitim uzmanları Hatice Yakıncan ve Ertuğ Karaduman ise deprem öncesi, anı ve sonrasında yapılması gerekenleri anlattılar.

AKUT İzmir Temsilcisi Ramazan Ergut ise, İzmir Depremi’ni değerlendirerek kendilerinin yaptığı çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi verdi. 168 gönüllü 3 arama kurtarma köpeği ile 5 ayrı binada çalıştıklarını ve 9 vatandaşımızı canlı çıkardıklarını söyleyen Ergut, “AFAD koordinasyonunda AKUT, UMKE, Jandarma Arama Kurtarma, İzmir İtfaiyesi ve diğer arama kurtarma ekipleri çok başarılı çalıştık.

Özellikle İzmir halkı arama kurtarma ekiplerini bağrına bastı, tüm İzmir halkına teşekkür ediyoruz” dedi. “Acil durum eylem planı yap, irtibat noktası belirle, eşyaları sabitle” AKUT Eğitmenleri Hatice Yakıncan ve Ertuğ Karaduman AKUT’un kuruluş öyküsünü ve bu güne kadar ulusal ve uluslararası felaketlerde yaptıklarını çalışmaları anlattı.

‘Bunlara dikkat edin’

Sonrasında deprem öncesi neler yapılacağını anlatan AKUT Eğitmenleri Hatice Yakıncan ve Ertuğ Karaduman “Felaket başa gelmeden önce önleyici tedbirleri almak gerekir, bu anlamda öncesinde hazırlıklara ekstra dikkat edilmeli” dedi.

Öncelikle içinde yaşadığımız binaların depreme dayanıklı, bilimsel ilkelere ve mevcut yönetmeliklere uygun yapılıp yapılmadığından emin olmak gerektiğini söyleyen Yakıncan, “Ayrıca yine deprem öncesi yapılması gerekenlerden biri de olası depremin bize vereceği zararları en aza indirmek için yaşam alanlarımızı sigortalatmamız gerekiyor” dedi.

Her bireyin depreme hazırlık anlamında ‘Afet ve Acil Durum Eylem Planı’ hazırlanması gerektiğini söyleyen Eğitmen Ertuğ Karaduman ise, “Bu planlarınızı önceden yapın ve 6 ayda bir güncelleyin, yılda bir kere de tatbikat yapın” dedi. İletişimin önemine vurgu yapan Ertuğ Karaduman “Felaketi felaket yapan iletişimin kesilmesidir.

Farklı bir şehirde bir irtibat sorumlusu belirleyerek tüm çevrenize o kişinin bilgisini vererek olası bir felakette o kişi üzerinden sevdiklerinizde hızlıca irtibatlanabilirsiniz. Ayrıca ailenizle bir buluşma yeri belirleyerek olası bir afette o noktada bir araya gelebilirsiniz” diye konuştu.

Her bireyin deprem öncesi önlem olarak evlerinde, iş yerlerinde kendilerinin ‘tehlike avı’ dedikleri bir araştırma yapması gerektiğini dile getiren Eğitmen Hatice Yakıncan ise, “Bir depremde üzerinize devrilebilecek dolap, kitaplık gibi bel hizanızın üzerindeki her eşyanın sabitlenmesi gerekir.

Üst raflarda ağır eşyalar konulmamalı, sadece dolapları sabitlemek değil, çocuklarınızın, kendinizin yattığı yatakları da bu tarz eşyaların önünde ya da çok yakınına konuşlandırmamak gerekir. Ve tabi ki bir acil durum çantası, pet şişe su ve gece bir depreme yakalanma anında olası cam kırıklarında karşı yatağınızın yanında terliği bulundurmamız gerekiyor” diye konuştu.

EGİKAD Üyelerine AKUT'tan Deprem Eğitimi

“Yat, Korun, Tutun” ya da “Çök, Kapan, Tutun”

Deprem sırasında ise yapılacakları ise AKUT Eğitmenlerinden Ertuğ Karaduman detaylı olarak anlattı. Deprem sırasında öncelikle sarsıntının geçmesinin beklenmesi gerektiğini söyleyen Ertuğ Karaduman, “Bu tespitimiz bazen gülüşmelere neden olabiliyor ama pencerelerden atlamayın, pencerelerden uzak durun. O kadar çok insan pencerelerden atlayarak yaralanıyor ki. Ayrıca deprem sırasında merdiven ve asansörleri kullanmayın, üzerinize devrilebilecek eşyalara dikkat edin” dedi.

Güvenli bulduğunuz sabitlenmiş bir eşyanın yanına yatmayı tavsiye ettiğini söyleyen Karaduman, “Yat korun tutun dediğimiz yöntemi uygulamak önemli. Buna imkan yoksa çök kapan tutun dediğimiz sabit bir
eşyanın yanına çökerek tutunmayı tavsiye ediyoruz” dedi.

Açık alanda depreme yakalandığınızda binalardan mümkün mertebe uzaklaşmanın önemli olduğunu söyleyen Eğitmen Hatice Yakıncan, “Sadece bina çökme tehlikesi değil, klima ünitesi, tabelalar, balkonlardaki saksılar üzerinize düşebilir. Binalardan uzak durun” dedi.

Deprem sonrası ise önce gaz, sonra elektrik son olarak da su vanalarını kapatarak binayı terk etmek gerektiğini söyleyen Karaduman, “Komşularınızda yardıma ihtiyacı olan varsa onları da kontrol ederek
çıkmakta fayda var. Acil durum çantanızı da yanınızda bulundurun. Ayrıca telefonları meşgul etmeyin, sosyal medyada teyide muhtaç konuları paylaşmayın. Hasarlı binalara yaklaşmayın, binalarınıza
yetkili onayı almadan girmeyin” diye konuştu.

Sitemizde sizler için derlediğimiz tüm haberlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.