barbaros çıtmacı

Filo kiralama avantaj getiriyor..

Filo araç kiralama avantaj getiriyor, KOBİ’ler büyüyor. KOBİ olarak bilinen küçük ve orta ölçekli işletmeler, her ülkede olduğu gibi ülkemiz ekonomisinde de son derece önemli bir yere sahip.

Bununla birlikte KOBİ’ler, büyümek ya da büyük şirketlerle rekabet edebilmek için kendilerine avantaj oluşturmak durumundadır. Vizyonu olan KOBİ’ler ise otomobil satın almak yerine filo kiralayarak kendilerine avantaj sağlıyor. Kurumsal müşterilerine uzun dönem operasyonel araç kiralama hizmeti sunan Fleetcorp’un CEO’su Dr. Barbaros Çıtmacı, operasyonel kiralamanın işletmelere çok önemli alanlarda tasarruf sağladığını ve bu nedenle her geçen gün daha fazla KOBİ tarafından tercih edildiğini söylüyor.

     Filo kiralama KOBİ’lerin seyahat problemine pratik ve hesaplı bir çözüm getiriyor. Dolayısıyla birçok KOBİ günümüzde araç satın almak yerine filo kiralamaya yöneliyor. Böylece araçların bakım, hasar, onarım, sigorta, ikinci el değeri, vergi, yedek araç vb. işletim süreçleri ile uğraşmalarına gerek kalmıyor. KOBİ’ler bu sayede zaman ve iş tasarrufu gerçekleştiriyor.

Filo kiralama; KOBİ’lere sermaye değerlendirme konusunda önemli ölçüde esneklik getiriyor. KOBİ’ler araç satın almaya ayıracakları bütçeyi girişimlerine aktarabiliyor. Aynı şekilde araçlarını üst modellere yükseltmek için harcayacakları zaman ve bütçeyi de kendi işlerine yönlendiriyor. Öte yandan filo kiralama sayesinde KOBİ’ler kasko, trafik sigortası ve motorlu taşıtlar vergisi, araç bakımı, arıza ve hasar maliyeti gibi önemli giderlerden de kurtulmuş oluyor.

Filo araç kiralama avantaj getiriyor..

KOBİ’lerle birlikte büyüyor
     KOBİ’lerin filo kiralamaya yönelmesi ile birlikte filo kiralama sektörünün de geliştiği göze çarpıyor. Filo kiralama, 2010-2016 döneminde yıllık ortalama %19 oranında büyüme sergileyerek 110 binden 320 bin adetlik araç parkına ulaştı. Fleetcorp CEO’su Dr. Barbaros Çıtmacı, sektörün 62 bin adet müşteri sayısıyla son 5 yılda 4 kat, 21 milyar TL olan aktif büyüklüğünü ise son 3 yılda 3 kat artırdığını ifade diyor. Çıtmacı “Mevcut araç parkının ulaşılabilir pazar büyüklüğüne bakıldığında yüzde 16 seviyesinde olması filo kiralamanın potansiyelinin ne kadar çok olduğunu gösteriyor.

     Bu rakamlara Avrupa’da filo yönetiminde oldukça büyük bir ağırlığa sahip olan hafif ticari araçlar, Türkiye’de dahil değil. 2022’de sektörü, 100 bin adet müşteri ve 500 bine yakın bir araç parkı ile görmemiz şaşırtıcı olmaz.” şeklinde konuşuyor. Öte yandan filo kiralama şirketleri KOBİ’lerin ihtiyaçlarına özel çözümler ve hizmetler geliştirerek bu alana destek sağlamaya devam ediyor.

Dr. Barbaros Çıtmacı’ya göre filo kiralama sektörünün hizmet kapsamının zenginleştirilmesinde son 1-2 yıldır evrimleşme var. Araç parkı maliyetinin optimizasyonunun, sağlam bir raporlama ve sistemsel mutabakatla sağlanması artık neredeyse bir ön koşul durumunda. Bunu sağlayan filo kiralama sektör oyuncularının fiyat-fayda dengesinde yer aldığını da görülüyor.

Finans dünyasından diğer haberlere bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz..

https://www.ekonomigundemi.net/2022/01/21/filo-kiralama-sektoru/
Bu yazıda kullanılan kaynaklardan bir tanesi de çeşitli finans ve ekonomi haberleri içeren bu siteden alıntılanmıştır.