sberbank

Sberbank, Kazakistan’dan çekiliyor.

Rus bankası Sberbank, Kazakistan pazarından çıkma kararı alırken, ülkedeki iştirakini de Baiterek Holding’e sattı.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, Kazakistan pazarından çıkma kararı aldığını duyurdu. Konuya ilişkin Sberbank’tan yapılan açıklamada, bankanın Kazakistan’daki iştirakinin Kazakistan’daki Baiterek Holding’e satıldığı belirtildi.

Anlaşma bedeline ilişkin detayların paylaşılmadığı açıklamada, “Sberbank, mevcut jeopolitik durum ve banka müşterilerinin çıkarları doğrultusunda hareket ederek Kazak piyasasından çekilmeye karar verdi.” ifadeleri kullanıldı.

Yaklaşık 110 milyon müşterisiyle Rusya’nın en büyük bankası konumunda bulunan Sberbank, ABD’nin yaptırım uyguladığı Rus bankaları arasında yer alıyor.

Sberbank, Kazakistan'dan çekiliyor

SBERBANK HAKKINDA

Finans ve Ekonomi Uzmanı Barbaros Çıtmacı, Sberbank’ı tanımamız için kısa bir tanıtım hazırladı.

Rusya merkezli bir devlet bankası olan Sberbank’ın birçok Avrupa ülkesinde ve SSCB’den ayrılmış ülkelerde faaliyeti bulunmakta. 2014 yılı itibarıyla Rusya ve Doğu Avrupa’nın en büyüğü, Avrupa’nın ise en büyük üçüncü bankası seçildi. 1991 yılında kurulan bankanın tarihi Cancrin’in 1841’deki mali reformlarına kadar gitmekte. Bankanın merkezi ise Moskova’da yer alıyor.

Sberbank, 2014 yılı itibarıyla Rusya’nın en büyük, Avrupa’nın üçüncü büyük ve dünyanın 33. büyük bankası. Rusya Milli Servet Fonu, bankanın yüzde 51’ine sahip. Fon adına bankayı Rus Hükümeti yönetmekte.

2015 yılı itibarıyla bankanın 16 bin 500 ofisi ve 250 bin çalışanı bulunmakta. Bankanın verilerine göre şirket 22 farklı ülkede 137 milyon bireysel müşteriye ve 1,1 milyon kurumsal müşteriye hizmet sunmakta. Ayrıca, 2019 yılına kadar Sberbank, Türkiye’deki DenizBank’ın ana hissedarıydı fakat Temmuz 2019’da hisselerini Dubai, BAE merkezli Emirates NBD şirketine devretti.

Sitemizde sizler için derlediğimiz tüm haberlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.